Fındıklı Kadayıf Sarma Malzeme Listesi

250 gram kadayıf
200 gram fındık
Tereyağı veya margarin

Şerbeti için;

3 su bardağı toz şeker

1,5 su bardağı su

1,5 su bardağı süt ( isteğe bağlı eğer kullanmak istemiyorsanız 1.5 su bardağı su ilave edilir.)


Fındıklı Kadayıf Sarma Hazırlanışı

Şerbet için su ve şeker ocağa alınır ve kaynaya kadar beklenir. Kaynama işlemi  yaklaşık 30 dakika kadar uzun sürmelidir ki şerbetin kıvamı yoğun olsun.

30 dakika kaynamış olan şerbet ocaktan alınır ve üzerine kaynamış soğutulmuş süt ilave edilerek iyice karıştırılır kenarda beklemeye alınır.

Tatlı için az miktar kadayıf el içine alınır  ve içine fındık koyulduktan sonra teker çevirir gibi yuvarlak şekil verilir. Fakat çok sıķı veya çok gevşek olmaması gerekiyor ki tatlının hem içi güzel pişsin hem de sert olmasın.

Bütün kadayıflar bitene kadar fındık içi eklenerek kadayıflar teker gibi sarılır tepsiye dizilir.

Öte yandan tereyağı eritilir ve tepsiye dizilmiş olan kadayıfların üzerine baklava yağlar gibi gezdirilir. Burada da dikkat edilmesi gereken unsur tereyağı eridiğinde üzerinde kalan beyaz köpükler kesinlikle tatlıya dökülmemesidir. Aksi halde siyah kırıntı şeklinde görüneceklerdir. Onun için yağın üstündeki köpüğü kaşık ile toplamanız gerekmektedir.

Yağlanmış olan kadayıflar 180 derece fırında kadayıflar kızarana kadar pişirilir ve tatlı fırından çıktıktan sonra biraz ılıyınca şerbet dökülür. Tatlı şerbetini çekince servis edilebilir.
Afiyet olsun.